Poznejte zázračné účinky šeříku


Fialové hrozny překrásně vonících kvítků – to je šeřík na jaře, ve své plné kráse, kdy kvete a nás tak nutí alespoň si přičichnout a nechat se omámit jeho vůní. Někdo má to štěstí, že má šeřík na své zahrádce , může si k němu čichat bez omezení. Ten, kdo takové štěstí nemá, musí vyrazit do přírody. Věřte ale, že se vám to vyplatí. Šeřík nejenže krásně voní, má také skvělé účinky na vaše zdraví.
šeřík strom
Seznamte se…
Šeřík se do Evropy dostal někdy v 16. století z Osmanské říše, kdy ho sem přivezli císařští poslové. Od té doby šeřík těší lidi svou krásou, vůní i blahodárnými účinky na lidský organismus, které mu lidé přisuzovali již v dávných dobách. Tento keř může dorůstat délky až sedm metrů. Jeho voňavé květy mají celou škálu barev, od bílé, přes žlutou, krémovou, růžovou až spoustu odstínů fialové. Je dokonce známo na třicet druhů šeříku, účinky na naše zdraví všímají všechny druhy stejné.
fialový šeřík
Široké využití šeříku
Pro své léčebné účely byl šeřík využíván již v lidovém léčitelství. Dnes ho lidé znají spíše jako dekorativní květinu, a málokdo ví, že se i dnes používá v léčitelství, ale také v kosmetice při výrobě éterických olejů i při výrobě parfémů. Své místo má také v magii a mystice. Dokonale ho můžete využít i jako jedlou dekoraci na sváteční stůl. A jeho dřevo, které je poměrně tvrdé a pružné, využívá nábytkářský průmysl.

Léčivé účinky
· Čaj z šeříku pomůže od bolesti hlavy, migrény, zklidňuje bolavý žaludek, zrychluje metabolismus, napomáhá při bolestech v krku i při revma.
· Obklady z čerstvě rozdrcených kvítků se přikládají na bolavá místa, čímž podporují působení čaje a utlumí rychleji bolest.
šeřík v zahradě
Pozor na alergii
Při používání šeříku by si měli dát velký pozor alergici. Jeho květy totiž obsahují velkou dávku alergenů, které mohou podráždit vnitřní orgány, či způsobit podráždění pokožky a její svědění.