Jak správně pečovat o bazénové fólie



Pozor na extrémní teploty – ne každý výrobek je vhodný pro silné mrazy nebo naopak sluneční žár. Pro zimní období jsou určeny pouze tzv. zazimovací plachty. Stejně tak plastovým materiálům příliš nesvědčí i vysoké teploty. Vlna letních veder je obdobím, kdy by měly být plachty ukryté ve stínu, ostatně většinou k tomu dochází spontánně, neboť právě velmi teplé počasí nás nutí ve vodě se osvěžit. Neměly by se také pokládat na hladinu příliš vyhřáté vody s teplotou více než 32 stupňů, např. u domácích vířivek, tím se podstatně zkracuje jejich životnost.

venkovní bazén

Pozornost věnujte skladování – pokud se nejedná o zazimovací plachtu, po skončení koupací sezony vždy výrobek nechte důkladně vyschnout, abyste zabránili plesnivění. Teprve pak ji složte na pruh o šířce zhruba 110 cm a vzápětí opatrně srolujte. Dávejte pozor na ostré předměty (kameny apod.). Vyplatí se ji uložit ve vytápěné místnosti a v suchu, nejlépe v papírové krabici nebo volně v regálu v interiéru dílny či sklepa, aby kolem ní proudil vzduch. V průběhu sezony ji nenechávejte mimo vodní plochu na přímém slunci, tehdy ji voda nechladí a mohla by se vlivem tepla poškodit.

plavecký bazén

Pozor na utonutí, zvláště u dětí – nepodceňujte nebezpečí, které může vzniknout při nesprávném používání. V minulosti se již přihodila celá řada případů nezodpovědného chování dospělých lidí, kteří ponechali malé děti bez dozoru a ty si hrály na oplachtované hladině. Bazénová fólie se pak propadne, zaklíní a děti v ní uvíznou jako v pasti, odkud není úniku. Plachta je sevře a nemohou plavat. Utonutí na povrchu fólií bylo již zaznamenáno v mnoha případech. Stejně tak se vyvarujte plavání v bazénu pod plachtou, kdyby vás zavalila, obtížně byste se dostávali ven z vody a můžete se utopit i tehdy. Pamatujte, že materiál natažený na hladině sice neudrží žádnou váhu, ale působí jako dokonalý korzet.