Aniž si to kolikrát uvědomujeme, stávají se naše domovy učiněnými chemickými laboratořemi. Protože jsme přece „civilizovaní“ lidé, kteří musí být na výši, kteří musejí dbát o sebe stejně jako o prostředí, ve kterém žijí.
Musíme mít kolem sebe nejen čisto, ale nejednou i superčisto, musíme se pravidelně mýt tím pravým mýdlem, které ničí podlé bakterie, musíme se udržovat v čistotě od hlavy až k patě a stejně máme nakládat i s tím sebezastrčenějším koutem každé místnosti. A abych nezapomněl – měli bychom prý také vonět.
Většina z toho, co jsem tu právě zmínil, se už bez chemie vlastně neobejde. Protože nepoužijeme-li něco s chlórem, těžko zničíme ony údajně podvratné činnosti se oddávající mikroorganismy, bez saponátů se neumyje žádné, zejména pak mastné, nádobí do čista, bez pracích prášků už snad neperou v žádné z našich domácností.
Co chemikálie, to prý zázrak. Ovšem zároveň i přinejmenším jedna škodlivina, která se může podepsat jak na nás samotných, tak i na prostředí, které nás obklopuje, případně i na tom, které nás bezprostředně neobklopuje.
Kolik je jenom v této domácí chemii jedů! Kolik prvků neúměrně zatěžujících životní prostředí! Kolik sloučenin, u nichž se vlastně neví, jak mohou působit v dlouhodobějším časovém horizontu!
Jistě, každý výrobce se tváří, že se při správném dávkování a dodržování instrukcí nemůže nic stát. Jenže proč se v tom případě tato chemie dělá nejednou s takovými uzávěry, s nimiž si neporadí malé děti, že? Proč jsme nejednou i přímo v reklamách nabádáni, abychom ten a ten prostředek uchovávali mimo dosah dětí, aby si ho tyto dejme tomu nespletly s nějakými bonbónky?
Zkrátka nám ta chemie doma může dobře posloužit, ale neměli bychom jí zase až tak mrhat. Zejména pokud existují alternativy, .
Prostředí prý můžeme pomoci používáním mýdlových ořechů při praní oblečení, parfémy prý můžeme nejednou nahradit různými přírodními oleji, z jedlé sody si můžeme udělat pastu na zuby nebo dezodorant.
Anebo si máme aspoň hlídat různé certifikáty společností, jež si zakládají na přírodních postupech a snaží se co nejméně ničit přírodu. Čímž také uděláme matičce Zemi dobře.
Rozhodně lépe, než když ji zasviníme chemií ještě víc, než už i tak je.